PRINCIPY WATEJITSU

05.01.2020

PRINCIPY WA-TE JITSU jsou vyjádřeny takto - tvrdé přechází v měkké, měkké přechází v tvrdé. Jeden bez druhého nemůže být, dva protiklady, které jeden bez druhého nemůže být, vzájemně se doplňují, přecházející jeden do druhého, porušující se navzájem zároveň slučující vlastní energii v energii toho druhého, využívajíc energii jak vnitřní, tak vnější v jeden okamžik, v okamžik splynutí energií nebo okamžik obrovské explodující síly při nárazu. To znamená v praxi přijímání energie úderu útočníka formou splynutí jeho útočné energie s naší obrannou energií v jeden celek bez přerušení dráhy útoku s návazností na naší obrannou techniku. Obranná technika a její energie přechází v techniku útočnou, kde se její energie spojuje s energií útočné techniky a exploduje obrovským, místním, lokálním nárazem v určitém cíli na těle útočníka. Tato obrovská síla úderu má začátek v přijetí útoku útočníka, pokračuje přes tělo obránce v oblasti kyčelních kloubů a končí v těle útočníka formou úderu nebo kopu. Můžeme říci, že tato forma obrany se pohybuje v kruhu nebo je kruhová.

Tvrdé přechází v tvrdé, další princip, který se vyznačuje tím, že zde energie již nepřechází z útočné energie na obrannou a naopak. Tady dochází k protínání drah těchto sil, síla působí proti síle pod určitým úhlem, většinou se jedná o pravé úhly pokud se to dá takto vyjádřit.

Energie obránce je vysílána proti útoku v přímém směru pod určitým úhlem formou krytu z kyčlí a zároveň je z kyčlí vysílána energie ve formě obranného úderu. Obrana a úder probíhají současně, tato energie se vytváří vy kyčlích, ale přes ně neprochází neboť obrana i útok působí v přímém směru. Veškerá energie obrany útoku je soustředěna v hara. Proto je velmi důležité rozvíjet vnitřní energii formou Malé myšlenky. Obě tyto energie jak energie útočníka, tak obránce se sčítají a působí proti sobě, protože však obránce používá odolnější plochy k vlastní obraně a zároveň formou obrany útočí na relativně slabá místa útočníka, je tato forma obrany vysoce účinná. O tomto principu obrany můžeme říci, že je čtvercový, obdélníkový, popřípadě plochý. Při této formě obrany se ve velké míře využívá vnitřní energie, protože údery jsou vedeny po relativně krátké dráze.

Třetí v pořadí principů používaných ve Wa-te jitsu je měkké přechází v měkké. Zde obránce navazuje kontakt s tělem útočníka, jeho energie splývá s energií útočníka, tato energie je pak vedena do ztracena ve spirálách s využitím těžiště obránce a bývá ve většině případů ukončena znehybněním útočníka v pro něj nevýhodné pozici pomocí páky. Tyto tři principy jsou zakotveny i ve zkušebním řádu Wa-te jitsu a student tohoto bojového umění se s nimi seznámí než se dostane ke zkouškám na první mistrovský stupeň šo-dan a záleží jenom na něm, do jaké míry je zvládne.

Watejitsu Vítkov
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky