CO JE SEBEOBRANA

05.01.2020

Sebeobrana je nedílnou součástí všech úpolových sportů jako je judo, tae-kwo do, karate atd. Záleží však na tom, jestli trenéři úpolových sportů se této problematice věnují nebo ne - ukazuje se a nacvičuje se pouze na ukázku nebo nábor nových členů, nebo prostě trenéři nemohou učit to, co sami neumí.

Sebeobrana je jako každá jiná činnost, která nebyla dána člověku od přírody - naučená a proto se musí pravidelně procvičovat. Musíme si uvědomit, že ve sportovním zápolení jde o vítězství a proto se cvičí co nejméně technik k maximální dokonalosti z důvodů získání bodů, ipponů, wazari, které pomohou tento cíl získat. V sebeobraně platí - co nemáte naučené, nemůžete použít a proto si myslet, že se ubráníme v každé situaci jenom úderem, jenom kopem, jenom hodem nebo pákou je velmi mylné. Proto je důležité znát tento repertoár technik a vhodným způsobem je zkombinovat. Faktem však zůstává, že sportovní úpolové disciplíny mají k sebeobraně nejblíže. Sebeobrana používá techniky úderů, porazů, tlakových bodů a pák.

Sebeobrana je nedělitelnou součástí skutečného střetného boje. Je ochranou a obranou oprávněného jedince a jeho majetku. Ve sportovním zápase jsou technické prostředky a postupy soupeření vymezeny jednotlivými schválenými pravidly. Ve skutečné bojové situaci není útočník omezen pravidly ani morálními zábranami. Útočník se rozhoduje na základě čistě sobeckém. Volba technických prostředků a zbraní míří k totálnímu zrušení obranných akcí napadeného a snaze po vítězství za každou cenu.

Sportovní pravidla zaručují každému závodníkovi rovnocenné podmínky, pokud je rozhodčí dodržují, na základě tohoto i stejnou možnost vítězství. Ve skutečné bojové situaci však útočník určuje za jakých podmínek se povede boj výhodný pro něho. Podmínky mohou být tyto: zahájení boje, způsob napadení, směr útoku, rytmus útoku, použití zbraně, počet útočníků, místo napadení atd. Rozdíl mezi sportovním zápasem a skutečným bojem, sebeobranou spočívá v intenzitě útoku, možným těžkým zraněním, případně usmrcení obránce nebo útočníka.

Skutečný boj bývá často zahájen bez varování a napadený bývá útokem překvapen, dostává se do časové tísně, dostavují se stresové situace. Všechny tyto vlivy mohou způsobit to, že obránce není schopen se bránit ani uplatnit i perfektně nacvičené techniky, které používá ve sportovním zápase. Rozdíly, které se tady uvedly mezi sportovním zápasem, skutečným bojem a sebeobranou dávají za pravdu těm, kteří hovoří o tom, že sportovní úpoly nemůžou vždy ve všech reálně nebezpečných situacích nahradit specializovaný trénink sebeobrany. Karate, judo, tae-kwo do, wa-te jitsu, aikido a další jsou vysoce účinné sebeobrany pokud se cvičí jako celek a né pouze části z nich vytažené, ke sportovnímu účelu.

V sebeobraně je nutné cvičit konkrétní obrany proti konkrétním útokům, aby se tyto dostaly do podvědomí a tyto se potom automaticky při vzniklém útoku daly do pohybu. Sebeobrana může být účinná pouze tehdy, pokud obsahuje úderové, tlakové, pákové, podmetové techniky a hody, které se kombinují a tím navzájem pomáhají zvyšovat účinnost jednotlivých technik a zároveň se neomezují. Samozřejmě se tyto musí pravidelně cvičit. Cvičením prvků sebeobrany se snižuje čas mezi útokem a obranou a toto je velmi důležité.

Sebeobranné prvky mají být takové, aby se s nimi ubránily malí a slabí a ne velcí a silní. Je někdy ukazováno, jak velký chlap láme o mnoho menší útočníky. Měli bychom si uvědomit, že málokdy slabší napadne silnějšího a o tom vlastně sebeobrana je - slabší se ubrání silnějšímu. Z tohoto důvodu vznikaly sebeobranné systémy a dále vznikají s ohledem na dobu a potřeby společnosti.

Obrana používá stejných prostředků jako útok. Obranné akce jsou určovány důvodem útočníkova vlivu. Postup nácviku musí být posloupný - nejprve musí být dobře zvládnuty prvky obrany po stránce technické. Prvky se musí cvičit jednotlivě, potom se mohou spojovat v jednotlivé kombinace. Na začátku se cvičí pomalu a přesně, obrana i útok musí jít po správné dráze. Později se akce zrychlují, avšak bez použití síly. Až techniky a jednotlivé akce se dostanou do podvědomí, potom mohou být prováděny s nasazením. Bezpečnost jedince musí být na prvním místě. Cvičenci se střídají mezi sebou z důvodu nácviku sebeobranných akcí na různé partnery nestejné výšky a váhy. Nácvik každé akce se musí provádět neustále, až se stane obrana součástí jedince, který obranu vykonává automaticky na daný útok plynule, rychle a s patřičným důrazem v rámci s právními normami v mezích nutné obrany.

Sebeobrana musí vejít do podvědomí člověka, aby ji prováděl instinktivně, bez přemýšlení, s možností kombinovat, tak jako plave, jezdí na kole, bruslí atd. Nejvyšší formou řešení sebeobrany je situace, kdy ke střetu s útočníkem vůbec nedojde.

Watejitsu Vítkov
Všechna práva vyhrazena 2019
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky